Zapraszamy na pokaz filmu „Niezłomne” i dyskusję o roli kobiet w polityce i przestrzeni publicznej!

26 stycznia 1919 odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, w których wzięły udział kobiety. Do Sejmu trafiło wówczas 8 posłanek, które stanowiły zaledwie ok. 2% ogólnej liczby polskiego Sejmu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy swojej parlamentarnej pracy wykorzystały wszystkie możliwe formy aktywności sejmowej: wnioski, interpelacje, przemówienia. Najczęściej na mównicy sejmowej przemawiała Zofia Sokolnicka, a pierwszą kobietą, która zabrała głos w sejmie była Maria Moczydłowska.
 
Aby uczcić rocznicę wywalczenia przez kobiety praw wyborczych zapraszamy na pokaz filmu „Niezłomne” połączony z dyskusją na temat obecności kobiet w dyskursie publicznym. „Niezłomne” (Iron Jawed Angels) to opowieść o grupie amerykańskich sufrażystek, które na przełomie XIX i XX wieku podjęły walkę o prawa kobiet.
 
Oparta na faktach historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul (Hilary Swank). W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką (Molly Parker) powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą społecznie kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach. Mimo iż Alice wielokrotnie była szykanowana i zatrzymywana przez policję, nie poddała się i nigdy nie zaprzestała walki o równouprawnienie. Jeszcze za życia stała się ikoną feminizmu. Świetnie zrealizowany i zagrany dramat historyczny w reżyserii pochodzącej z Niemiec Katji von Garnier.
 
Po projekcji zapraszamy na dyskusję poświęconą obecności kobiet w dyskursie publicznym.
Porozmawiamy o kobietach w przestrzeni społecznej, politycznej, medialnej oraz kulturowej.
Czy można mówić o modelu przywództwa politycznego kobiet? Czy płeć determinuje sposób uprawiania polityki? Dlaczego, 99 lat po wywalczeniu praw wyborczych, kobiet w polityce jest dalej tak mało? Czemu kobiety zabierają głos jako ekspertki w mediach ok. 3 razy rzadziej niż mężczyźni? Jakie przesłanki kulturowe warunkują nie(obecność) kobiet w dyskursie publicznym?
 
Panelistki:
Magdalena Długosz – członkini partii Razem i asystentka w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS. Po wielu latach prywatnej niezgody na pozycję kobiet w społeczeństwie, w ostatnim czasie współorganizuje i współprowadzi protesty oraz spotkania na rzecz praw kobiet i ich obecności w życiu publicznym.
Magdalena Łuczyn – członkini lubelskiej Krytyki Politycznej, filozofka, aktywistka, feministka, działaczka kultury, organizatorka wielu miejskich eventów w obszarze spraw społecznych oraz kultury i sztuki.
Agnieszka Ziętek – adiunktka w Zakładzie Filozofii i Socjologii Polityki UMCS, zajmuje się problematyką z pogranicza socjologii, politologii i teorii kultury. Realizuje badania (jakościowe i ilościowe) z zakresu polityki kulturalnej i równościowej, jak również społecznych oddziaływań sztuki.
Moderatorka: Julita Juros – wiceprezeska Fundacji HerStory, trenerka antydyskryminacyjna, aktywistka, feministka.
 
Pokaz filmu jest możliwy dzięki uprzejmości HBO Polska.
POKAZ FILMU-NIEZŁOMNE- (3)

Podaj dalej!

Skip to content