Spotkanie „Siła Wspólnoty – budujemy sieć wsparcia dla społeczności LGBTQ+” 23.02.2022

Zapraszamy na spotkanie o tym jak zabezpieczyć osoby LGBTQ+ przed falą dyskryminacji, szczucia i przemocy.

Będziemy zastanawiać się nad tym:
– jak wygląda sojusznictwo w Polsce? czy mamy wspólnotę wspierającą osoby LGBTQ+?
– jakie grupy zawodowe mają wpływ na życie osób LGBTQ+ 
– jak to wpływa na wspólnotę, gdy jakiejś grupie społecznej dzieje się źle i co z tym można zrobić.

Opowiemy także o nowym programie „Siła wspólnoty” który właśnie zaczynamy realizować, jest to I spotkanie informacyjne w programie.

Osoby mówiące na spotkaniu:
Robert Rient – dziennikarz, pisarz, praktyk szamanizmu
Elżbieta Podleśna – terapeutka, aktywistka praw człowieka
Renata Kim – dziennikarka radiowa i prasowa
Lena Bielska – prezeska Fundacji HerStory, trenerka pracująca z dorosłymi i młodzieżą

oraz Maria Czarnecka i Agnieszka Wywrot realizujące program „Siła wspólnoty”.

Spotkanie w całości tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Kamila Skalska i Izabela Jakubowska
Prowadzenie dyskusji: Teo Łagowska


ZAPISY NA SPOTKANIE
Spotkanie odbędzie się na Zoom (z późniejszą transmisją zapisu wideo) i tylko zapisanie się umożliwia aktywny udział z zadawaniem pytań.

ZAPISY TYLKO PRZEZ FORMULARZ
https://forms.gle/VxJuugrAKTCMWNDD8

Zgłoszenia przyjmujemy do 22.02.2022.
Link do pokoju webinarowego na Zoom, prześlemy dzień przed datą spotkania.

BIO OSÓB MÓWIĄCYCH NA SPOTKANIU:

ROBERT RIENT – pisarz, dziennikarz, praktyk szamanizmu, autor powieści „Chodziło o miłość”, reportażu „Świadek” wydanego również w Ameryce, powieści „Duchy Jeremiego” nominowanej do nagrody literackiej Nike, książki o podróży dookoła świata „Przebłysk” i wstępu do książki „Out LGBTQ Poland”. Publikował w magazynach „Duży Format”, „Focus”, „Sekrety Nauki”, „Przekrój”, „Traveler”, „Wysokie Obcasy”, „Wprost”, „Zwierciadło” i innych. Współpracuje z magazynem „Sens” opisując co miesiąc odrębny paradygmat terapeutyczny.

ELŻBIETA PODLEŚNA – Elżbieta Podleśna (ur. 1968) – Współzałożycielka ogólnopolskiej sieci pomocy Terapeuci dla LGBT+, stworzonej w związku prześladowaniami osób nieheteronormatywnych. Stworzyła i współprowadzi Psychopogotowie, będące kombinacją telefonu zaufania i pomocy psychoterapeutycznej dla osób z doświadczeniem przemocy policyjnej oraz osób z doświadczeniem aktywistycznego wypalenia. Od roku 2016 w opozycji demokratycznej. Stale współpracuje z organizacjami występującymi w obronie praw człowieka i wolności obywatelskich, takimi jak Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Front Line Defenders czy Freemuse. Definiuje się jako feministka antyfaszystka. Zawodowo terapeutka, wcześniej muzyczka i osoba zarządzajaca pracą instytucji kultury (teatr Gardzienice CSW Zamek Ujazdowski,Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA w Polsce).

RENATA KIM – dziennikarka radiowa i prasowa, sojuszniczka organizacji działających na rzecz praw kobiet i osób LGBT+, Pracowała w radiu RMF FM, Trójce i Polskiej Sekcji BBB. Od kilkunastu lat jest związana z prasą: Dziennikiem Polska-Europa- Świat, tygodnikami Przekrój, Wprost, Newsweek ( szefowa działu „Społeczeństwo”), Onet (magazyn „Onet Opinie”).
Wydała dwie książki, które są wywiadami z Jackiem Poniedziałkiem (Wyjście z cienia) i Andrzejem Żuławskim (Ostatnie słowo). A ostatnio także „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej”.
Prowadzi podcast: „Codziennie coming out”
https://www.newsweek.pl/podcast-codziennie-coming-out

LENA BIELSKA – certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Obecnie w trakcie studiów psychoterapeutycznych Gestalt i uzupełniającego kursu psychologii. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu, przeciwdziałania wypaleniom i kryzysom w pracy aktywistycznej i społecznej. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU:
https://fb.me/e/4wRYM9oGe

Siła Wspólnoty to program Fundacji HerStory, wspierający osoby LGBT+ żyjące w Polsce. Proponujemy różne, uzupełniające się działania. Osoby zagrożone wykluczeniem znajdą u nas bezpośrednią pomoc, treningi i konsultacje. Pomagamy też w strategicznych miejscach – wzmacniamy aktywizm, sojusznictwo, edukujemy otoczenie. Odpowiadamy na eskalację systemowej przemocy wobec osób nieheteronormatywnych. Dzięki pozyskanym przez nas funduszom, wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.

Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Liderka: Fundacja HerStory
Partnerka: Centrum Praw Kobiet Oddział we Wrocławiu

Matro/patro/transo/tęczo/naty:
Miłość Nie Wyklucza
Towarzystwo Edukacji Antydyksryminacyjnej
Trans-Fuzja
Stowarzyszenie Tolerado
Grupa Stonewall
Kultura Równości

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content