Warsztaty WenDo dla kobiet nieheteronormatywnych
Warsztaty WenDo to warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet. WenDo uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i
Siła Wspólnoty to program Fundacji HerStory, wspierający osoby LGBT+ żyjące w Polsce. Proponujemy różne, uzupełniające się działania. Osoby zagrożone wykluczeniem znajdą u nas bezpośrednią pomoc, treningi i konsultacje. Pomagamy też w strategicznych miejscach – wzmacniamy aktywizm, sojusznictwo, edukujemy otoczenie. Odpowiadamy na eskalację systemowej przemocy wobec osób nieheteronormatywnych. Dzięki pozyskanym przez nas funduszom, wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.
Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu, które odbędzie się 23.02.2022 roku o godz. 13.00 online przez Zoom. Tam opowiemy więcej o przewidzianych formach wsparcia, podyskutujemy o wspólnocie z ciekawymi osobami eksperckimi i otworzymy rekrutację na pierwsze warsztaty.
ZAPISY NA SPOTKANIE PRZEZ FORMULARZ W LINKU
https://forms.gle/VxJuugrAKTCMWNDD8
W ostatnich latach w Polsce znacząco wzrósł poziom dyskryminacji i przemocy, których doświadczają osoby ze społeczności LGBTQ+. W debacie publicznej i przestrzeni publicznej normą stała się szkodliwa propaganda, szkalującą osoby nieheteronormatywne. Odpowiada za to polityka polskich władz i działania części osób reprezentujących środowiska religijne. Skrajnie radykalne grupy i instytucje mają wsparcie rządu oraz wysoko postawionych hierarchów kościelnych.
Osoby LGBTQ+ zmagają się z depresją, myślami samobójczymi, wykluczeniem. Utraciły poczucie bezpieczeństwa we wszystkich obszarach życia – w środowisku rodzinnym, zawodowym czy szkolnym. Żyją w stresie, doznają traumatycznych doświadczeń, a przez to dramatycznie pogarsza się ich stan psychofizyczny. Brakuje systematycznego, profesjonalnego i kompleksowego wsparcia oraz polityki ochronnej.
W Fundacji Herstory wierzymy, że każda osoba posiada niezbywalne prawo do godnego i równego traktowania. Stawiamy na budowanie silnych więzi społecznych opartych na szacunku do różnorodności. Uważamy, że wspieranie społeczności LGBTQ+ nie tylko odpowiada na potrzeby osób nieheteronormatywnych. Jest także czymś, czego potrzebujemy w Polsce jako społeczeństwo wyznające demokratyczne wartości oparte na deklaracji praw człowieka i obywatela. Potrzebujemy działań, które zaangażują otoczenie i pozwolą zminimalizować podziały i nieodwracalne szkody społeczne, które zawsze następują po eskalacji konfliktów i aktach przemocy.
W projekcie „Siła Wspólnoty” przygotowa_śmy różne sposoby pomocy i edukacji.
Planujemy wsparcie psychologiczne dla osób nieheteronormatywnych dwojakiego rodzaju: w formie krótkoterminowej terapii (do 10 spotkań z psychoterapeutką) lub w formie wsparcia kryzysowego (do 4 sesji z psychoterapeutką) oraz konsultacje antydyskryminacyjne przeznaczone dla kadry pedagogicznej oraz wszystkich tych, którzy i które chcą omówić swój scenariusz zajęć lub działań z dziećmi i młodzieżą, planują działania antydyskryminacyjne, szukają inspiracji lub porady jak przeciwdziałać homofobii i transfobii w placówce oświatowej, instytucji kultury, projekcie lub społeczności lokalnej, szukają sposobów na wsparcie osób LGBTQ+ w grupach z którymi pracują.
Odbędą się również warsztaty pracy z osobami LGBTQ+ – treningi antydyskryminacyjne poszerzające kompetencje osób pracujących w obszarze socjoterapii, psychoedukacji, wsparcia psychologicznego, pomocy społecznej i interwencji kryzysowej w zakresie, m.in. zjawiska dyskryminacji i podstawowych pojęć z nim związanych, homofobii, transfobii i ich znaczenia w kontekście społecznym czy skutecznego wsparcia i pomocy dla osób LGBTQ+.
Warsztaty antywypaleniowe dla osób aktywistycznych, które zawodowo bądź w wolnym czasie zajmują się kwestiami związanymi z ochroną i promocją praw człowieka, a w szczególności prawami osób ze społeczności LGBTQ+.
Dla wszystkich, którzy chcą okazać swoją solidarność – warsztaty na temat sojusznictwa ze społecznością LGBTQ+, podczas których osoby uczestniczące dowiedzą się jak realnie wspierać, stosując włączającą i empatyczną komunikację, a także jak reagować na homofobię, transfobię i heteroseksizm.
Dla kobiet nieheteroseksualnych z Wrocławia i okolic – cykl warsztatów samoobrony i asertywności WenDo.
W trakcie trwania projektu zaprosimy osoby eksperckie do cyklu webinarów, podczas których będziemy podejmować temat sojusznictwa ze społecznością LGBTQ+; specyfiki pracy psychologicznej z osobami ze społeczności LGBTQ+, wypalenia w aktywizmie na rzecz praw osób ze społeczności LGBTQ+, (nie)widzialności kobiet nieheteroseksualnych w ruchu LGBTQ+ oraz polskiego aktywizmu na rzecz osób transpłciowych. Webinary będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Wszelkie planowane przez działania i wydarzenia są bezpłatne.
Jest to możliwe dzięki temu, że projekt “Siła Wspólnoty – program wsparcia dla społeczności LGBTQ+” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego z Funduszy EOG.
Liderka i inicjatorka projektu: Fundacja HerStory.
Partnerka: Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu.
Matro/patro/transo/tęczo/naty:
Miłość Nie Wyklucza
Towarzystwo Edukacji Antydyksryminacyjnej
Trans-Fuzja
Stowarzyszenie Tolerado
Grupa Stonewall
Kultura Równości