Rury – dzielnicowe herstorie

Uwaga, zaczynamy nowy lubelski projekt herstoryczny: Rury – dzielnicowe herstorie!

Celem projektu “Rury – dzielnicowe herstorie” jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze mieszkańców i mieszkanek dzielnicy Rury poprzez wspólne odkrywanie nieznanych biografii i historii lublinianek związanych z tym miejscem. Na podstawie zebranych informacji powstanie szlak herstoryczny, który cyklicznie będzie przybliżać ważne postacie kobiece zainteresowanym mieszkańcom i mieszkankom miasta. Zwieńczeniem projektu będzie także przeprowadzenie gry miejskiej dotyczącej historii lublinianek związanych z dzielnicą Rury, w której wezmą udział zainteresowani mieszkańcy miasta. Poprzez szeroką ofertę działań edukacyjnych, artystycznych i kulturalnych projekt ma podnosić kompetencje kulturowe lublinian i lublinianek i aktywować grupy rzadko lub w ogóle niekorzystające z oferty kulturalnej. Projekt, który kontynuuje działania “Lubelskich Szlaków Herstorycznych” koncentruje się na społeczności lokalnej i wzmacnia postawy partycypacyjne i obywatelskie w dzielnicy Rury. Nowe spojrzenie na historię miejsca umożliwia także włączenie opowieści o zwykłej codzienności do głównego nurtu historii. Projekt ma szerzyć również wartości związane z równością w działaniach kulturalnych i edukacyjnych i zwiększać poczucie odpowiedzialności za przestrzeń wspólną.

Bez tytułu2sand

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content