Podsumowanie „(Nie)znanych herstorii Lublina…”

Podsumowanie projektu przyniosło nam wiele pomysłów na następne działania, a ponieważ nasz projekt był pierwszym tak szerokim o tej tematyce w Lublinie, wiemy już w jakim kierunku podążać. Pewne jest natomiast, że mamy za sobą cykl warsztatów herstorycznych, które objęły takie zagadnienia, jak: herstorię i historię mówioną, pracę z kamerą czy montaż materiału; zrealizowałyśmy 2 spacery herstoryczne: jeden poświęcony lubelskim artystkom i działaczkom kultury a drugi lubelskim Żydówkom; rozpoczęłyśmy naszą nową facebookow’ą stronę Lubelskie Szlaki Herstoryczne, na którą wrzucamy wszystkie ciekawostki herstoryczne z Lublina i okolic oraz informujemy o naszych bieżących herstorycznych działaniach.

W ramach projektu odbyło się też 10 wieczorów herstorycznych, które zgromadziły łącznie ok. 100 osób. Na cykliczne spotkania zaproszone zostały zarówno znane jak i te mniej znane lubelskie artystki, zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki. Wśród gościn znalazły się m.in. rysowniczka komiksów, reżyserka, graficzka, śpiewaczka, malarka, animatorka społeczno-kulturalna. Miałyśmy przyjemność gościć Katarzynę Babis, Martę Baum, Sylwię Lasok, Joannę Lewicką, Agnieszkę Szokaluk-Gorczycę, Justynę Kieruzalską, Małgorzatę Rybicką, Magdę Franczak, Anetę Chmielewską i Paulinę Pagę. Na spotkaniach rozmawiałyśmy zarówno o sztuce, którą tworzą, ich inspiracjach i poglądach na sztukę, jak i o ich zainteresowaniach, Lublinie, planach na przyszłość. Każdy wieczór herstoryczny był spotkaniem z ciekawą osobowością z pasją, ciekawością świata i kreatywnością. Spotkania urozmaicane były pokazem zdjęć i krótkich filmów przygotowanych przez zaproszone artystki. Dziękujemy zaproszonym artystkom oraz uczestnikom i uczestniczkom wieczorów herstorycznym za inspirujące spotkania.

Nasze herstoryczne działania uważamy za otwarte! Już niedługo kolejne wydarzenia i spacery!

[huge_it_gallery id=”25″]

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content