Consent
czyli zgoda

Koncepcja ZGODY (z ang. consent) wywodzi się rozważań na temat przeciwdziałania gwałtom i przemocy seksualnej na kanadyjskich kampusach uniwersyteckich w latach 80-tych. Od tego czasu jej założenia wdrażają i rozwijają kolejne uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 

Koncepcja zgody jest bardzo prosta. Na każdą aktywność seksualną powinna zostać wyrażona zgoda. Każda ze stron powinna mieć poczucie możliwości wyrażenia lub nie zgody w sposób swobodny i bez przymusu. Zatem jeśli jakaś osoba płacze, przyznaje, że czuje presję, mówi „nie” lub nie może z jakichś powodów (nie)wyrazić zgody (jest osobą nieletnią, jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, jest nieprzytomna itp.) to znaczy, że nie wyraża zgody i nikt nie powinien jej do niczego namawiać, przekonywać, a tym bardziej zmuszać siłą. Nie ma znaczenia jak osoba się ubiera lub czy jej zachowanie ktokolwiek ocenia jako „flirt” – na wszelką aktywność seksualną musi zostać wyrażona zgoda.

Dotyczy to zarówno pocałunku, dotknięcia dłoni czy przytulenia, każda taka aktywność powinna zostać poprzedzona pytaniem. Tylko pytanie i odpowiedź daje pewność, że aktywność nie jest wbrew czyjejś woli. Zgoda jest ważna, bo chroni przed przekraczaniem czyichś granic cielesnych i psychicznych. To sposób na przeciwdziałanie przemocy seksualnej, gdyż każda aktywność seksualna bez zgody to gwałt. 

Przez udział w warsztatach, osoby uczestniczące mają możliwość:

+ pogłębić świadomość własnych granic

+ uwrażliwić się na różne aspekty dotyczące granic innych osób

+ kształtować postawę otwartości, ciekawości i akceptacji dla różnorodności

+ nabyć wiedzę na temat zjawiska molestowania seksualnego/ przemocy seksualnej i konsekwencji z nią związanych

+ poznać podstawowe aspekty prawne dotyczące karalności związanych z wymuszaniem czynności seksualnych i molestowaniem

+ identyfikować sytuacje związane z molestowaniem seksualnym/przemocą seksualną

+ poznać sposoby wyznaczania granic a więc pytania o zgodę, wyrażania zgody i akceptacji braku zgody

+ rozwinąć wrażliwość i poczucie odpowiedzialności za własne działanie

O czym to jest

+ Koncepcja zgody: czym jest szacunek i dlaczego jest tak ważny relacjach, zwłaszcza intymnych?

+ Jakie masz prawa w relacji / związku

+ Co to znaczy zdrowa relacja i czy można rozpoznać niezdrową relację

+ Jak dbać o budowanie zdrowej relacji

+ Przemoc seksualna – czym jest przemoc w relacji / związku

Consent dla Ciebie i Twojej Organizacji

Dla kogo

Warsztaty dedykujemy wszystkim osobom powyżej 18-go roku życia, bez górnej granicy wiekowej.

Zapraszamy

+ szkoły średnie

+ ośrodki pomocy społecznej

+ ośrodki wychowawcze

+ świetlice środowiskowe

+ firmy

+ indywidualne osoby

+ urzędy

+ organizacje społeczne

Metody pracy

Warsztaty są prowadzone metodami aktywnymi, w czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, elementy dramy, dyskusje w małych grupach i plenarne. W procesie uczenia się opieramy się na cyklu D. Kolba – uczeniu przez doświadczenie.

Zajęcia prowadzone są w grupie maksymalnie 16 osobowej grupie.

Ile to trwa?

Warsztaty trwają od czterech do sześciu godzin zegarowych. Mogą̨ zostać́ przeprowadzone, w wynajętej sali treningowej lub odpowiednio dobranej przestrzeni na terenie Twojej firmy lub instytucji.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort osób uczestniczących, warsztaty prowadzone są zawsze przez dwie trenerki.

Warsztat dla Ciebie

Warsztaty CONSENT prowadzimy w języku polskim. Koszt warsztatu uzależniony jest od rodzaju grupy oraz lokalizacji. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów współpracy lub wypełnij formularz. Działamy na terenie całej Polski!

Pełna oferta edukacyjna.

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content