Misja

Rozwijamy i tworzymy innowacje w edukacji antyprzemocowej i antydyskryminacyjnej. Wspieramy, uczymy i wzmacniamy młodzież i dorosłych w zakresie kompetencji społecznych, budowania bezpieczniejszych relacji, zrozumienia siebie oraz różnorodnego świata, który nas otacza. Naszą misją jest Twój głos – edukujemy na rzecz bezpiecznego świata.

Wizja

Naszą wizją jest świat, w którym wszystkie osoby są uznane w swojej różnorodności i mogą żyć bez przemocy i wykluczenia, w zgodzie ze sobą. To świat takich wartości, jak wzajemna troska, bezpieczne i zdrowe relacje społeczne, współpraca i otwartość na porozumienie poza różnicami.

Stały zespół fundacji

Lena Bielska
prezeska

Terapeutka Gestalt w trakcie szkolenia, absolwentka I etapu Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt, obecnie szkoli się na II etapie – programie klinicznym. Jednym z jej głównych obszarów zainteresowań jest rozwój terapeutyczny w pracy z osobami LGBTQ+ oraz osobami z grup zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem.

Certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu, przeciwdziałania wypaleniom i kryzysom w pracy aktywistycznej i społecznej.

Założycielka Fundacji HerStory i inicjatorka Centrum Wsparcia Aktywistycznego. Innowatorka i kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej i praw człowieka.

Agnieszka Wywrot
wiceprezeska
koordynatorka projektów

Formalnie koordynatorka i specjalistka ds. rekrutacji, a mniej formalnie wielka entuzjastka relacji, które stara się wzmacniać i pielęgnować – zawodowo i prywatnie. Wierzy, że solidarność, siostrzeństwo i radykalna empatia mogą realnie zmienić ten świat.

Dołączyła do Fundacji z początkiem 2022 roku, bo chce być częścią równościowej zmiany społecznej. Jest pierwszym kontaktem dla osób korzystających ze wsparcia Fundacji. Przyjmuje osoby, informuje o możliwych formach wsparcia i odpowiednio kieruje dalej. Jest dobrą organizatorką a jej siłą są kontakty z osobami, grupami, organizacjami i instytucjami działającymi lokalnie i ogólnopolsko.

Poza Fundacją pracuje na styku kultury, aktywizmu i zaangażowania w sprawy społeczne. Wieloletnia stała współpracowniczka wrocławskiego oddziału Centrum Praw Kobiet oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury. Koordynuje projekty, sieciuje osoby i inicjatywy, edukuje i wspiera osoby wchodzące do aktywizmu i zaangażowania w sprawy społeczne.

W swojej aktywności wykorzystuje prawnicze wykształcenie zdobyte na WPAiE UWr i doświadczenia z pracy z osobami doświadczającymi przemocy oraz osobami pozbawionymi wolności. Ma na swoim koncie współtworzenie i współprowadzenie feministycznej audycji radiowej i podcastu. Po godzinach miłośniczka jazdy na rowerze, diety roślinnej oraz spędzania czasu ze swoim psem w plenerze.

Teo Łagowska
wiceprezes_
specjalist_ ds. komunikacji i PR

Osoba budująca drogi. Od człowieka do człowieka, od słowa do słowa.  Nie zna odpowiedzi na pytanie, czy woli zawodowo projektować komunikację czy z pasją malować świat na równościowo i tęczowo. Pojawia się w miejscach, w których może robić obie rzeczy na raz. 

Psycholożka, facylitator_, edukator.  Zdolności specjalne: spinanie komunikacji online z wydarzeniami i mówienie w zrozumiały sposób o edukacji i zmianie społecznej. W pracy mocno opiera się o doświadczenia zdobyte we współpracy m.in z Uniwersytetem SWPS, Fundacją Dom Pokoju i w aktywizmie stolikowym, ulicznym i artystycznym. 

Jest osobą współautorską publikacji upamiętniającej żywą his/herstorię “Jak Lubań stał się naszym domem”. Pisał_ o Tokarczuk, Chutnik, nieodpłatnej domowej pracy kobiet i feminizmie na wsi zanim to było modne. Prywatnie queerowy rodzic queerowego dziecka, osoba artystyczna (i autystyczna), rozpolitykowana, drag king i kolega dragów.

Ania Paluszkiewicz
wiceprezeska
specjalistka ds. rekrutacji

Ania jest rekruterką w projekcie „Chłopaki na rzecz równości”,  a kontakty ze szkołami są jej specjalną mocą i czynią ją niezastąpioną.

Dołączyła do zespołu pod koniec 2022 roku, ale z drużyną Herstorową zna się nie od dziś. Przez wiele lat współpracowała z Centrum Praw Kobiet, zajmując się fundrisingiem, koordynacją bezpiecznego mieszkania oraz załatwianiem wszelkich spraw organizacyjnych. 

Feministka, fanka feminatowów, która pracy w ngosach zawdzięcza poznanie czym jest prawdziwe siostrzeństwo.  Z wykształcenia socjolożka i ekonomistka, z wyboru multitaskerka.

Prywatnie mama dwójki nastoletnich osób, zapalona koszykarka, a raz w roku członkini ekipy organizującej terenowy rajd ElChott.

 

Maria Czarnecka specjalistka ds. projektów

Wymyśla koncepcje, kreuje plan, a następnie prowadzi projekty z zakresu praw człowieka, działań społecznych i kulturalnych. Związana z sektorem pozarządowym od ponad ponad 15 lat. Prezeska Stowarzyszenia Antropologów Kultury Etnosfera, z Fundacją HerStory działa od początku 2021 roku. Aktywistka, feministka, wrażliwa na kwestie równego traktowania.
Współpracowała z osobami, grupami nieformalnymi i organizacjami na całym świecie.

Wierzy, że wszystko jest polityczne, dlatego z uwagą obserwuje politykę krajową i światową; pasjonatka literatury światowej, ze szczególnym uwzględnieniem tej powstałej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Marta Stożek
menedżerka Fundacji HerStory

Matka piątki dzieci, aktywistka, polityczka. Z wykształcenia filolożka indyjska. Pochodzi z wrocławskiego „trójkąta” i jest z tego dumna.

Jej ADHD, oprócz wyzwań i problemów, zapewniło jej wiele doświadczeń, z których czerpie wiedzę o tym jak rozmawiać z osobami, jak pomagać im w organizowaniu pracy.

Stara się dmuchać w żagle, kiedy słabnie nadzieja i siła oraz lać olej na szalejące fale kiedy problemy chcą zatopić wartościowe inicjatywy. Może przez to zrobiła kiedyś patent żeglarski?

Posiadaczka niegasnącej nadziei, że jednak będzie dobrze, że wspólnie da się poprawić i naprawić źle działający system bo jest koło nas ogrom dobrych i mądrych osób.

Natalia Jerzak / Banana fundraiserka

Dizajnerka, ilustratorka, rysowniczka komiksów, warsztatowczyni, specjalistka od marketingu, project managerka i właścicielka marki BananaMama. Dyplomowana magistra sztuki i trenerka WenDo w trakcie certyfikacji. Ma na swoim zawodowym koncie setki (tysiące?) przeprowadzonych godzin warsztatowych m.in. dla Przylądka Nadziei, Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, SWPS, Strefy Kultury Wrocław, Fundacji Dom Pokoju, Fundacji Ładne Historie czy Wrocławskiej Fundacji Filmowej, podczas których uczyła (i nadal uczy) rozwijania pewności siebie i kreatywności poprzez sztukę.

Założycielka pracowni sitodruku „SitoOgrodnicy” współtworzonej przez osoby z doświadczeniem kryzysu bezdomności. Wyróżniona tytułem „30 kreatywnych Wrocławia” w kategorii społeczeństwo, laureatka nagrody głównej konkursu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej „Pokolenie W” oraz kilku ważnych nagród w dziedzinie sztuki. W latach 2019/2020 project managerka rezydencji artystycznej Berlin Sessions Residency w Berlinie – to tam szlifowała umiejętności międzynarodowego networkingu.

Uwielbia rozmawiać z wszystkimi napotkanymi na swojej drodze ludźmi, więc jest autorką kilku wywiadów i reportaży dla magazynu pasjonatów kolarstwa SZOSA. Empatyczna dusza, którą własny biznes nauczył mocnego stąpania po ziemi i weryfikowania swoich pomysłów excelem. Potrafi w wstąpienia publiczne, elevator pitch i negocjacje. Jej misją jest tworzenie pozytywnej zmiany w świecie oraz budowanie solidnych, opartych na zaufaniu i uczciwości relacji. Fanka kobiecego kolarstwa. Konsumentka kuchni roślinnej, wiedzy o tech-trendach i wystąpień na TED. Prywatnie psia mać Łajki.

Rada Fundacji

Sylwia Vargas

Marta Lupa

Kajetan

Zespół trenerski SZTAMA

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content