KONFERENCJA: Zmiany wzorców męskości – jak włączać w równość chłopaków i mężczyzn? | Wrocław | 1.12.2023

Mamy XXI wiek i 2023 rok i nadal zastanawiamy się, czy chłopcy w przedszkolu mogą bawić się lalkami i płakać, gdy im smutno. Nadal też nie mamy systemowych rozwiązań dla antyprzemocowej i równościowej pracy z chłopcami. Uczymy dziewczyny i kobiety samoobrony i asertywności, a jakie przesłanie mamy dla chłopców i mężczyzn?

Zapraszamy do udziału w konferencji o rekomendacjach i praktykach równościowej, antyprzemocowej pracy z chłopakami. 

Co mamy w planach?

  • Przedstawimy Wam wyniki raportu z ważnego badania. Pozwala ono zidentyfikować oraz zrozumieć mechanizmy działania przemocy rówieśniczej w odniesieniu do chłopców. Daje także rekomendacje do antyprzemocowej pracy, włączającej chłopców w równość.
  • Opowiemy o ewolucji naszej metody pracy z chłopakami – SZTAMY
  • Porozmawiamy o dobrych praktykach włączania chłopaków i mężczyzn w równość!

Wśród zaproszonych gościń i gości są:

dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz – autorki raportu z badania mechanizmów działania przemocy w odniesieniu do chłopców

Magda Szewciów i Maciej Barczak – osoby trenerskie, które zainicjowały stworzenie antyprzemocowej metody pracy z chłopakami SZTAMA

Patryk Moszka – trener antydyskryminacyjny, pracujący między innymi właśnie w tej nowej metodzie.

Izabela Pawłowska – Przewodnicząca Wrocławskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Agnieszka Bresler – inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. 

Konferencję poprowadzi prezeska Fundacji HerStory, trenerka i terapeutka Lena Bielska. 

CZAS KONFERENCJI:

1 grudnia 2023 r. (piątek), godz. 10.00-15.00

MIEJSCE:

Barbara, ul.Świdnicka 8B, Wrocław

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA KONFERENCJĘ PRZEZ FORMULARZ PONIŻEJ:

https://forms.gle/W9mYpcU5p3Rjwtdv7

Wydarzenie odbywa się w dostępnym architektonicznie miejscu (Barbara Wrocław). Na miejscu dostępna jest pętla indukcyjna, TOTUPOINT (przy wejściu głównym) oraz tyflomapy ułatwiające poruszanie się po budynku osobom z niepełnosprawnością wzroku.  Wydarzenie w całości będzie tłumaczone synchronicznie na Polski Język Migowy (PJM).

W świecie, w którym młode skorupki nasiąkają stereotypami, my spieszymy z optymistyczną odsieczą równościową. Dołączcie do nas, wymieńmy energie i inspiracje!

A jeśli chcecie, by o edukacji równościowej i edukacji antyprzemocowej stało się głośno w całej Polsce, dołączcie do wspierającej nas społeczności na patronite! 

Fundusze, które obecnie zbieramy, zasilą również organizację tej konferencji, tak, by nasz przekaz niósł się szeroko i docierał tam, gdzie jest potrzebny.

https://patronite.pl/fundacjaherstory

Chłopaki na rzecz równości to program edukacyjno – badawczy. Naszym celem jest edukacja antyprzemocowa i równościowa dla dziewczyn i chłopaków oraz wzmocnienie kompetencji antydyskryminacyjnych u osób pracujących w obszarze edukacji. Proponujemy różne, uzupełniające się działania, które zakończymy stworzeniem publikacji nt. przemocy rówieśniczej i tego jak socjalizacja wpływa na kształtowanie się współczesnych wzorców męskości. 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Liderka projektu: Fundacja HerStory

===================================

BIO OSÓB EKSPERCKICH:

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak – badaczka, konsultantka, doradczyni. Bada, aby lepiej poznać potrzeby, wspomagać we wdrażaniu zmian lub ocenie działań; współpracuje z podmiotami edukacji, kultury i biznesem. 

Dr Zofia Małkowicz – badaczka społeczna; edukatorka; autorka i realizatorka projektów badawczych dot. rozwoju i ewaluacji programów edukacyjnych, artystycznych, i społecznych.

Magda Szewciów – certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna a także moderatorka procesów Design Thinking w obszarze innowacji społecznych. Certyfikowana providerka TRE. Obecnie w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej. Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy i przeciwdziałania dyskryminacji. Magda w ramach projektu „Chłopaki na rzecz równości” będzie jedną z osób prowadzących warsztaty WenDo dla dziewczyn i dorosłych kobiet pracujących w obszarze edukacji.

Maciej Barczak – psycholog, doradca zawodowy. Pracuje w Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Jako trener współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Jeden ze współzałożycieli antyprzemocowej i antydyskryminacyjnej inicjatywy „Sztama”, koncentrującej swoje działania na pracy z chłopcami. Maciej w ramach projektu „Chłopaki na rzecz równości” będzie jedną z osób prowadzących warsztaty nt. wzorców męskości dla nauczycieli i edukatorów.

Patryk Moszka – certyfikowany trener antyprzemocowy w metodzie SZTAMA, edukator antydyskryminacyjny, działacz społeczny i pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu w Dziale Włączenia Społecznego. W swoich działaniach koncentruje się na przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji, wzmacnianiu chłopaków i języku inkluzywnym. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, samorządami oraz szkołami. Współorganizator Poznańskiej Garażówki na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Patryk w ramach projektu „Chłopaki na rzecz równości” będzie jedną z osób prowadzących warsztaty Sztama dla chłopaków w wieku 14-16 lat.

Agnieszka Bresler – aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i działaczka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, wrocławskiej organizacji równościowej. Wieloletnia wice-prezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym założycielskiego projektu Kobietostan, Odkluczania Fundacji Jubilo (prowadzonego na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu) czy pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach. Współtwórczyni i aktorka w spektaklach Kolektywu: „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” oraz „Chłopaki. Prawo głosu”. Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej za dwie z produkcji Kobietostanu. Stypendystka Prezydenta Wrocławia w dziedzinie teatr na realizowane z mężczyznami odsiadującymi wyroki pozbawienia wolności słuchowisko teatralne „Wielogłos o płci (brzydkiej)”.

Izabela Pawłowska – pracownik socjalny z zawodu i zamiłowania, praktyk w zakresie przeciwdziałania przemocy i realizacji procedury „Niebieskie Karty”, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy domowej (wcześniej w rodzinie), lider grup roboczych od 2013 r., od 2020 roku Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, od miesiąca Kierownik Działu Przeciwdziałania Przemocy Domowej we wrocławskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wieloletnia współorganizatorka i współkoordynatora Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”, od 2021 r. współorganizatorka Miejskiej Kampanii Wrocław BEZ Przemocy.

Lena Bielska – terapeutka Gestalt w trakcie szkolenia, absolwentka I etapu Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt, obecnie szkoli się na II etapie – programie klinicznym. Jednym z jej głównych obszarów zainteresowań jest rozwój terapeutyczny w pracy z osobami LGBTQ+ oraz osobami z grup zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem. Certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu, przeciwdziałania wypaleniom i kryzysom w pracy aktywistycznej i społecznej. Założycielka Fundacji HerStory i inicjatorka Centrum Wsparcia Aktywistycznego. Innowatorka i kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej i praw człowieka.

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content