Jak tworzyć równościową edukację dla chłopaków? Q&A z autorkami raportu o nastoletnich chłopakach | online | 30.01.2024

Tylko 4 na 10 nastolatków nie doświadczyło nigdy przemocy rówieśniczej. Dyskryminacja i przemoc są nieodłącznym elementem dorastania. Tylko edukacja może tu pomóc – i to edukacja trafiająca zarówno do chłopaków i dziewczyn, angażująca dorosłych niezależnie od ich płci. Ale jak to zrobić?

Jak tworzyć równościową edukację dla chłopaków?

Wydałyśmy raport, w którym nastoletni chłopacy opowiadają, co myślą o dyskryminacji i o tym, jak wygląda ich codzienność. Autorki tego opracowania, dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz solidnie przeanalizowały te głosy. 

A potem zaproponowały solidny model edukacyjny do wdrożenia i konkretne rekomendacje do pracy z chłopakami. Bo dorosłe osoby powinny wziąć odpowiedzialność za stworzenie chłopakom i dziewczynom lepszych warunków do nauki i rozwoju. 

Właśnie o tym porozmawiamy z autorkami raportu na spotkaniu online. 
Jaka dokładnie wiedza jest potrzebna nastoletnim chłopakom?
Kto, jak i w jakich warunkach może ją przekazać, by było to skuteczne?
Na czym możemy budować porozumienie i zmiany?
Co się sprawdza a co nie sprawdza na równościowych i antyprzemocowych zajęciach?

Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2024 r. o godz. 18.00
 jako otwarta transmisja na naszym profilu Facebook. 

W trakcie wydarzenia można zadawać pytania online, choć pierwszeństwo rezerwujemy dla pytań nadesłanych na mail do osoby prowadzącej dyskusję:
teo.lagowska@fundacjaherstory.org

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” można pobrać na naszej stronie!
https://fundacjaherstory.org/raport-nastoletni-chlopacy…/

Dzięki Tobie możemy dotrzeć z wiedzą o dobrej edukacji antyprzemocowej dla nastoletnich chłopaków do:
– szkół
– samorządów
– ministerstw
– osób edukujących
– rodziców.

Wesprzyj nas na Patronite!
https://patronite.pl/fundacjaherstory

 Dr Katarzyna Chajbos-Walczak – doktora socjologii i magistra etnolingwistyki (UAM), badaczka i facylitatorka. Pracuję m.in. w obszarach badania, skalowania i wdrażania innowacji społecznych, projektowania odpowiedzialnego społecznie, wdrażania nowych produktów i usług, badań doświadczeń i potrzeb osób użytkujących (CX i UX), rozwoju publiczności oraz dostępności produktów i usług. Edukuję na temat praktycznych sposobów prowadzenia badań. Współpracuję z firmami, podmiotami kultury i edukacji oraz organizacjami pozarządowymi i samorządem. Naukowo zajmuję się tematyką emocji (doktorat na temat wstydu) i ich znaczeniem w codziennym funkcjonowaniu większych grup. Doświadczenie współpracy z dziećmi i młodzieżą zdobywałam przede wszystkim w projektach badawczych poświęconych ich potrzebom, aspiracjom i codzienności.

 Dr Zofia Małkowicz – doktora socjologii (UAM), wykształcona również humanistycznie i artystyczno-pedagogicznie; badaczka, facylitatorka, edukatorka. Moja praca opiera się na łączeniu interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności badawczych oraz twórczych, po to, by wspierać projektowanie i wdrażanie innowacji społecznych, produktowych i usługowych. Na zlecenie podmiotów prywatnych, organizacji pozarządowych, uniwersytetów, instytucji kultury i sztuki realizowałam projekty badawcze w obszarach takich jak m.in. rozwój programów edukacyjnych, diagnoza potrzeb publiczności, opieka paliatywna, protetyka ruchu, modele obsługi klientów o alternatywnych potrzebach. Naukowo zajmuję się współpracą interdyscyplinarną, łączeniem sztuki i nauki oraz splotami ciała, codzienności i technologii. Doświadczenie artystyczne i edukacyjne wykorzystuję do tego, by budować porozumienie z różnorodnymi grupami społecznymi, w tym dziećmi i młodzieżą.

 Teo Łagowsk_ – specjalist_ ds. komunikacji i PR w Fundacji HerStory, psycholog, filolożka, specjalizuje się w komunikacji równościowej zmiany społecznej i promocji projektów edukacyjnych, prowadzi działania edukacyjne o społeczności LGBTQ+. W projekcie “Chłopaki na rzecz równości” łodpowiadał_ za redakcyjne przygotowanie publikacji raportu “Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności”.

Spotkanie jest zwieńczeniem projektu „Chłopaki na rzecz równości”. 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt realizuje Fundacja HerStory.

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content