Tylko 4 na 10 nastolatków nie doświadczyło nigdy przemocy rówieśniczej. Dyskryminacja i przemoc są nieodłącznym elementem dorastania. Tylko edukacja może tu pomóc – i to edukacja trafiająca zarówno do chłopaków i dziewczyn, angażująca dorosłych niezależnie od ich płci. Ale jak to zrobić?
Jak tworzyć równościową edukację dla chłopaków?
Wydałyśmy raport, w którym nastoletni chłopacy opowiadają, co myślą o dyskryminacji i o tym, jak wygląda ich codzienność. Autorki tego opracowania, dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz solidnie przeanalizowały te głosy.
A potem zaproponowały solidny model edukacyjny do wdrożenia i konkretne rekomendacje do pracy z chłopakami. Bo dorosłe osoby powinny wziąć odpowiedzialność za stworzenie chłopakom i dziewczynom lepszych warunków do nauki i rozwoju.
Właśnie o tym porozmawiamy z autorkami raportu na spotkaniu online.
Jaka dokładnie wiedza jest potrzebna nastoletnim chłopakom?
Kto, jak i w jakich warunkach może ją przekazać, by było to skuteczne?
Na czym możemy budować porozumienie i zmiany?
Co się sprawdza a co nie sprawdza na równościowych i antyprzemocowych zajęciach?
Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2024 r. o godz. 18.00
jako otwarta transmisja na naszym profilu Facebook.
W trakcie wydarzenia można zadawać pytania online, choć pierwszeństwo rezerwujemy dla pytań nadesłanych na mail do osoby prowadzącej dyskusję:
teo.lagowska@fundacjaherstory.org
Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” można pobrać na naszej stronie!
https://fundacjaherstory.org/raport-nastoletni-chlopacy…/
Dzięki Tobie możemy dotrzeć z wiedzą o dobrej edukacji antyprzemocowej dla nastoletnich chłopaków do:
– szkół
– samorządów
– ministerstw
– osób edukujących
– rodziców.
Wesprzyj nas na Patronite!
https://patronite.pl/fundacjaherstory
Dr Katarzyna Chajbos-Walczak – doktora socjologii i magistra etnolingwistyki (UAM), badaczka i facylitatorka. Pracuję m.in. w obszarach badania, skalowania i wdrażania innowacji społecznych, projektowania odpowiedzialnego społecznie, wdrażania nowych produktów i usług, badań doświadczeń i potrzeb osób użytkujących (CX i UX), rozwoju publiczności oraz dostępności produktów i usług. Edukuję na temat praktycznych sposobów prowadzenia badań. Współpracuję z firmami, podmiotami kultury i edukacji oraz organizacjami pozarządowymi i samorządem. Naukowo zajmuję się tematyką emocji (doktorat na temat wstydu) i ich znaczeniem w codziennym funkcjonowaniu większych grup. Doświadczenie współpracy z dziećmi i młodzieżą zdobywałam przede wszystkim w projektach badawczych poświęconych ich potrzebom, aspiracjom i codzienności.
Dr Zofia Małkowicz – doktora socjologii (UAM), wykształcona również humanistycznie i artystyczno-pedagogicznie; badaczka, facylitatorka, edukatorka. Moja praca opiera się na łączeniu interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności badawczych oraz twórczych, po to, by wspierać projektowanie i wdrażanie innowacji społecznych, produktowych i usługowych. Na zlecenie podmiotów prywatnych, organizacji pozarządowych, uniwersytetów, instytucji kultury i sztuki realizowałam projekty badawcze w obszarach takich jak m.in. rozwój programów edukacyjnych, diagnoza potrzeb publiczności, opieka paliatywna, protetyka ruchu, modele obsługi klientów o alternatywnych potrzebach. Naukowo zajmuję się współpracą interdyscyplinarną, łączeniem sztuki i nauki oraz splotami ciała, codzienności i technologii. Doświadczenie artystyczne i edukacyjne wykorzystuję do tego, by budować porozumienie z różnorodnymi grupami społecznymi, w tym dziećmi i młodzieżą.
Teo Łagowsk_ – specjalist_ ds. komunikacji i PR w Fundacji HerStory, psycholog, filolożka, specjalizuje się w komunikacji równościowej zmiany społecznej i promocji projektów edukacyjnych, prowadzi działania edukacyjne o społeczności LGBTQ+. W projekcie “Chłopaki na rzecz równości” łodpowiadał_ za redakcyjne przygotowanie publikacji raportu “Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności”.
Spotkanie jest zwieńczeniem projektu „Chłopaki na rzecz równości”.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt realizuje Fundacja HerStory.