Ostatni w sezonie żydowski spacer herstoryczny

kinetic

Żydowski Spacer Herstoryczny to spotkanie z biografiami i herstoriami mieszkanek Lublina żydowskiego pochodzenia. Będzie to okazja do poznania smaczków życia codziennego z życia lubelskich Żydówek: ich twórczości, kryminalnych przypadków, pracy, zawodów miłosnych, etc. Sięgniemy do pełnych kolorytu życiorysów, artystek, intelektualistek, ale też „zwykłych” dziewcząt i kobiet, którym niekiedy przytrafiały się nietuzinkowe herstorie”.
Naszymi bohaterkami będą m.in.: Krystyna Modrzewska (naukowczyni, antropolożka, pisarka, Żydówka, transseksualistka), Anna Langfus (francuska pisarka, z pochodzenia polska Żydówka, laureatka Nagrody Goncourtów), Bela Szpiro –Nissenbaum (polityczka, społeczniczka działaczka oświatowa).
Spacer przebiegać będzie ulicami Starego Miasta oraz Śródmieścia, gdzie odwiedzimy kamienice, podwórka czy też zakamarki kryjące nieznane lub zapomniane opowieści. i potrwa około 2,5 godzin.
Start: Hotel Europa, 10:00, 03/12/2016
Spacer w języku polskim.
Możliwość organizacji spacerów herstorycznych w j. niemieckim, ukraińskim i angielskim po uprzedniej organizacji grupy i umówieniu się z nami na termin 🙂
Żydowski spacer herstoryczny jest częścią cyklu Herstorie Wielu Kultur.
Oprowadza: Paula Krzykowska – studentka historii sztuki (KUL), przewodniczka w Państwowym Muzeum na Majdanku, współpracowniczka Fundacji HerStory. Interesuje się historią Lublina podczas II Wojny Światowej oraz wielokulturowością regionu. W wolnym czasie podróżuje szlakiem opuszczonych miejsc na Lubelszczyźnie.

Spacery odbywają się w ramach projektu realizowanego przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Podaj dalej!

Pobierz raport, w którym oddajemy głos nastoletnim chłopakom i opowiadamy jak budować dla nich skuteczną edukację równościową!

6 na 10 polskich nastolatków doświadcza przemocy. To już wiemy. Czas temu skutecznie przeciwdziałać. Ten cel nie uda się, jeśli do równości nie zaprosimy chłopaków.

Dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz bez oceny i dociekliwie wysłuchały nastoletnich chłopaków. Opowiadali, z czym zmagają się na co dzień, co jest dla nich trudne, co ich cieszy, co myślą o dyskryminacji i przemocy – i kiedy są gotowi powiedzieć im STOP.

Na podstawie ich odpowiedzi autorki opracowania zbudowały zrozumiały portret, zmapowały główne problemy i stworzyły praktyczne rekomendacje JAK PRACOWAĆ Z CHŁOPAKAMI.

Raport „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności” możesz pobrać, klikając w obrazek okładki (plik pdf, 2,5 MB).

Jeśli chcesz z nami budować skuteczną edukację równościową, dołącz do naszych matronów i patronek!

Skip to content