Pokaz filmu Niezłomne + dyskusja (Fotorelacja)

Dziękujemy wszystkim przybyłym, oglądającym i dyskutującym za czynny udział w naszym wydarzeniu przygotowanym z okazji rocznicy pierwszych polskich wyborów, w których mogły głosować kobiety. Dziękujemy za współorganizację i wsparcie Galerii Labirynt i Lubelskiemu Klubowi Krytyki Politycznej.

fot. J. Szafrański

Pobierz audioprzewodnik po żydowskim Krasnymstawie!

Z przyjemnością udostępniamy Wam przygotowany przez nas audioprzewodnik po przedwojennym żydowskim Krasnymstawie. Słuchowisko zrealizowano w Radiu Lublin w ramach projektu Krasnystaw – utracony sztetl współfinansowanego ze środków EOG w programie Obywatele dla Demokracji Fundacji im. Stefana Batorego. Audioprzewodnik można pobierać TUTAJ do własnego niekomercyjnego wykorzystania. Wszystkie prawa autorskie należą do Fundacji HerStory.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Trawnickich.

Realizacja: Radio Lublin
Czytają: Ewa Mateuszuk, Jacek Dragun
Tekst: Krzysztof Kowalczyk
Redakcja: Lena Bielska

logo projektu grungeink

Podsumowanie “(Nie)znanych herstorii Lublina…”

Podsumowanie projektu przyniosło nam wiele pomysłów na następne działania, a ponieważ nasz projekt był pierwszym tak szerokim o tej tematyce w Lublinie, wiemy już w jakim kierunku podążać. Pewne jest natomiast, że mamy za sobą cykl warsztatów herstorycznych, które objęły takie zagadnienia, jak: herstorię i historię mówioną, pracę z kamerą czy montaż materiału; zrealizowałyśmy 2 spacery herstoryczne: jeden poświęcony lubelskim artystkom i działaczkom kultury a drugi lubelskim Żydówkom; rozpoczęłyśmy naszą nową facebookow’ą stronę Lubelskie Szlaki Herstoryczne, na którą wrzucamy wszystkie ciekawostki herstoryczne z Lublina i okolic oraz informujemy o naszych bieżących herstorycznych działaniach.

W ramach projektu odbyło się też 10 wieczorów herstorycznych, które zgromadziły łącznie ok. 100 osób. Na cykliczne spotkania zaproszone zostały zarówno znane jak i te mniej znane lubelskie artystki, zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki. Wśród gościn znalazły się m.in. rysowniczka komiksów, reżyserka, graficzka, śpiewaczka, malarka, animatorka społeczno-kulturalna. Miałyśmy przyjemność gościć Katarzynę Babis, Martę Baum, Sylwię Lasok, Joannę Lewicką, Agnieszkę Szokaluk-Gorczycę, Justynę Kieruzalską, Małgorzatę Rybicką, Magdę Franczak, Anetę Chmielewską i Paulinę Pagę. Na spotkaniach rozmawiałyśmy zarówno o sztuce, którą tworzą, ich inspiracjach i poglądach na sztukę, jak i o ich zainteresowaniach, Lublinie, planach na przyszłość. Każdy wieczór herstoryczny był spotkaniem z ciekawą osobowością z pasją, ciekawością świata i kreatywnością. Spotkania urozmaicane były pokazem zdjęć i krótkich filmów przygotowanych przez zaproszone artystki. Dziękujemy zaproszonym artystkom oraz uczestnikom i uczestniczkom wieczorów herstorycznym za inspirujące spotkania.

Nasze herstoryczne działania uważamy za otwarte! Już niedługo kolejne wydarzenia i spacery!