Tag Archive for spotkanie herstoryczne

Wokół książki: Herstoryczne spotkanie autorskie z Magdą Szcześniak

plakata2herstory2

Zapraszamy na spotkanie z Magdą Szcześniak, autorką książki “Normy widzialności. Tożsamość w czasie transformacji” (wyd. Fundacja Bęc Zmiana). Spotkanie poprowadzi Julita Juros w Centrum Spotkania Kultur, Mediateka (Poziom 0) 09.12.2016, godz. 18:00.

“Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” to podróż do lat 90. śladami wizerunków „normalności” – od biznesmenów ze zdjęć stockowych, przez podróbki zachodnich towarów, po wyklęte białe skarpetki.

Normalność”, słowo-klucz polskiej transformacji, to nieprecyzyjne, ale wygodne pojęcie przywołujące powab Europy, Zachodu, właściwego i rzekomo neutralnego porządku (gospodarczego, społecznego, estetycznego). Uznaje się ją za stan „naturalny”, który pojawia się samoistnie wraz ze zmianą systemową.

Jednocześnie w latach 90. normalność była czymś, czego należało się nauczyć poprzez uważne naśladowanie zachodnioeuropejskich wzorów i standardów, których źródłem były przede wszystkim krążące w transformacyjnej sferze publicznej obrazy. Na łamach “Norm widzialności” Szcześniak opisuje m.in. wyłanianie się dominującego wizerunku polskiej klasy średniej oraz przygląda się dyskusjom o wizerunku nowoczesnego „geja” wewnątrz zmarginalizowanej mniejszości seksualnej.

dr Magda Szcześniak – kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Bada polską transformację po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przemian kultury wizualnej i sfery publicznej. Zajmuje się teorią tożsamości, studiami gender i queer, teorią krytyczną, historią kultury polskiej XX wieku oraz sztuką współczesną. Stypendystka Fundacji Fulbrighta oraz Narodowego Centrum Nauki. Redaktorka pisma “Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.

Niezwykłe spotkanie herstoryczne!

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w ramach projektu “Lubelskie kobiety nauki, działaczki na rzecz edukacji – rozwój Lubelskich Szlaków Herstorycznych”, który realizujemy przy wsparciu finansowym Miasta Lubin.

Dr hab. inż. Joanna Pawłat – lublinianka z urodzenia i zamiłowania, kierowniczka Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej Politechniki Lubelskiej. Przez 12 lat pracowała naukowo w Japonii m. in. na prestiżowym Uniwersytecie Waseda. Zajmuje się m.in. zastosowaniem plazmy niskotemperaturowej i alternatywnymi źródłami energii. Współtwórczyni generatora plazmy – wynalazku, który zdobył w tym roku srebrny medal na prestiżowej międzynarodowej wystawie w Genewie.

Jest autorką i współautorką ponad stu publikacji naukowych.

W 2012 roku została wybrana  przez Komisję Europejską na jedną z postaci kampanii „Kobiety w dziedzinie badań i innowacji – nauki ścisłe są dla dziewczyn!” (Science: it’s a girl thing!)

W wolnych chwilach pisze poezje i maluje na szkle. Swoje prace prezentowała już w japońskich galeriach Amabuki, Ambrosia, Girasole i w Kitashigeyasu Yubinkyoku oraz w Galerii Gardzienice i zamojskiej Kazamacie. Jej haiku ukazały się w antologiach “Pięć wieków poezji w Lublinie” oraz “Lublin – miasto poetów”. Niedawno wydała swój pierwszy tomik wierszy “Zagubiona spacerowiczka”.
o-technologiach-plazmowych-i-innych-kobiecych-talentach